0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
Záujemca

Výročie

ENO TREE PLANTING DAY 2019

Dňa 20.09.2019 sa Súkromná spojená škola, Starozagorská 8, Košice opäť už tradične  zapojila do celosvetovej výzvy sadenia stromčekov. Výzva ENO TREE PLANTING DAY spája krajiny po celom svete vo vízii mieru a spolupráce medzi ľuďmi navzájom aj medzi človekom a prírodou. Cieľom je vybrať vhodnú lokalitu a zasadiť v nej strom, ktorý je v súlade s daným biotopom, má predpoklad, že bude rásť a rozvíjať sa, a tak prispeje k revitalizácii okolia.

Každú minútu kvôli výrubom celosvetovo zmizne z povrchu Zeme plocha lesa s rozlohou tridsiatich šiestich futbalových ihrísk bez toho, aby sa vysadili nové stromy! Stromy sú našou zásobárňou kyslíka, čistia vzduch, pôsobia ako jeho prirodzený filter a odstraňujú z neho prach, mikročastice kovov a škodlivých látok.

Je dobre, že si už v dnešnej dobe čím ďalej viac ľudí uvedomuje, že stromy sú pre náš život dôležité. Klimatické zmeny sú hrozbou pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Kvôli prírodným katastrofám príde ročne o strechu nad hlavou trikrát viac ľudí ako kvôli vojnovým konfliktom. Milióny ľudí si musia hľadať nový domov.

Každé obdobie má svojich hrdinov a veľa úspechov sa podarilo len vďaka nadšeniu, odvahe a vytrvalosti jednotlivcov.

Aj my sa chceme stať hrdinami, preto sme sa do projektu sadenia stromov zapojili.  Vypestujeme si vlastnú zásobáreň kyslíka a ukážeme svetu, že sme prírode vďační za všetko, čo nám ponúka.

Vybrali sme lokalitu, ktorá nám je blízka a to nielen svojou polohou. Náš stromček, Ginkgo Biloba, jedinečné svojimi listami a liečivými účinkami, sme zasadili priamo uprostred zmyslového chodníka, ktorého výstavbu sme v školskom roku 2018/2019 realizovali s finančnou podporou Nadácie Tesco a rodičov našich žiakov v priestoroch Výmenníka Wuppertálska. Sme presvedčení, že aj vďaka tomuto kroku sa náš chodník stane obľúbeným relaxačným miestom a bude aj naďalej slúžiť obyvateľom sídliska KVP na oddych a stimuláciu zmyslov bosou chôdzou po jeho rozličných povrchoch. Zmyslový chodník je zhotovený tak, aby bolo možné jeho jednotlivé prvky obmieňať podľa potreby a sezóny. Jeho pravidelná návšteva prispieva k zlepšeniu motoriky a vnímania.

Žiaci si pri príležitosti výsadby stromčeka pripravili krátky kultúrny program, v ktorom prezentovali svoje zručnosti v anglickom jazyku. Vďaka príjemnému počasiu sme si aktivitu skutočne užili a tešíme sa na ďalší ročník tohto projektu.